ראשון, 19 נוב' 2017

Home חברי הסגל

Superfish Menu

חברי הסגל

סגל החוג ללימודי הערבית והאסלאם כולל מגוון עשיר של מרצים מתחומי הספרות הקלאסית והמודרנית, דקדוק, האיסלאם הקדום והמודרני ועוד. מבחר המרצים שלנו, שלחלקם מוניטין בינלאומיים בתחומי עיסוקם, הם שיוצרים את המרקם הייחודי של החוג והופכים את הלימודים בו לחוויה מעשירה ובלתי נשכחת.

* פרופ' אמריטוס

צור קשר

תחום עיסוק                                                

שם המרצה 

mail   home

מרצה בכיר בחוג לערבית ולאסלאם ובתוכנית למדעי הדתות וכן בתוכניות הבינלאומיות של האוניברסיטה. מתמחה במחקר הלכה ופוליטיקה בעולם הערבי ובמחקר מיעוטים מוסלמיים במערב.

פרופ' אוריה שביט
מ"מ ראש החוג

mail  home

יועץ החוג לתואר שני ומצטיין הוראה לשנים תש"ע ותשע"ג מטעם רקטור אוניברסיטת תל אביב. מומחה לשירה הערבית המודרנית והספרות העממית הפלסטינית. שימש כרכז מדעי לאקדמיה ללשון הערבית בישראל (2010-2013). פרסם 3 קבצי שירה פרי עטו וספר מחקרי שעסק בפולקלור והשירה העממית הפלסטינית. בעבודת הדוקטורט שלו התחקה אחרי המקורות העממיים של השירה הערבית המודרנית. חקר וניתח את שיריהם של גדולי המשוררים הערביים המודרניים. פרסם 15 מאמרים בשפה האנגלית והערבית בכתבי עת יוקרתיים ברחבי העולם וזכה בפרסי הצטיינות רבים.

פרופ' ג'יריס חורי

יועץ החוג     לתואר שני

 

mail

יועצת החוג לתואר ראשון.
בוגרת תואר ראשון (בהצטיינות), שני (בהצטיינות יתרה) ושלישי בחוג לשפה וספרות ערבית באוניברסיטת תל אביב. כתבה את עבודת הדוקטוראט בנושא "הקוראן: היבטים במעמדו ככתב קודש על-פי המסורת האסלאמית הקדומה", בהנחיית פרופ' אורי רובין. 
תחומי עניין עיקריים: הקוראן והמסורת המוסלמית הקדומה על קשת תחומיה, הזיקה בין האסלאם ליהדות, האסלאם המודרני.

ד"ר עליזה שניצר יועצת החוג לתואר ראשון

mail   home  

חניכת אוניברסטית ניימגן בהולנד. עוסקת בהוראה ובחקר האסלאם בימי הביניים, תוך דגש על תיאולוגיה והלכה.
פרסמה שלושה ספרים ומאמרים רבים על המלומד אבן חזם מקורדובה וערכה שלושה ספרים נוספים על תיאולוגיה מועתזלית ועל יחסים אינטלקטואליים בין מוסלמים ובני דתות אחרות בימי הביניים והתקופה העות'מנית. מנהלת יחד עם פרופ' מאירה פוליאק (אוניברסיטת תל אביב) ופרופ' סבינה שמיטקה (האוניברסיטה החופשית בברלין) את הפרוייקט:
Biblia Arabica-העוסק בתרגומי המקרא והברית החדשה לערבית. המחקר שיתקיים בין השנים 2013-2017, זכה להערכה ולמימון משמעותי של הקרן הגרמנית הלאומית למחקר.

פרופ' קמילה אדנג 

mail  home

בעל תואר ראשון בשפה וספרות ערבית, תואר שני בלשון עברית באוניברסיטה העברית וכן תואר שלישי בלשון עברית מאוניברסיטת בר אילן.
תחומי מחקרו העיקריים הם התרבות הערבית-יהודית של ימי הביניים, בלשנות ודקדוק עברי של ימי הביניים, המסורת הדקדוקית אצל הקראים ופרשנות מקרא ערבית-יהודית.

 פרופ' נאסר בסל

  mail
home   

סיים בהצטיינות לימודי תואר ראשון באוניברסיטת חיפה, בשפה ערבית והיסטוריה של המזרח התיכון. למד לתואר שני באוניברסיטה העברית וקיבל בשנת 1985 דוקטורט בשפה וספרות ערבית מאוניברסיטת תל אביב, בהנחיית פרופ' ששון סומך.  
בין השנים 2004-2006 כיהן כנשיא האקדמיה ללשון ערבית בישראל.
מחקריו עוסקים בשירה ערבית מודרנית, אוטוביוגרפיות, ספרות פלסטינית וספרות מהג'ר.
פרופ' סלימאן ג'ובראן*

mail  home unnamedunnamed

מכהן בתפקיד הנשיא הראשון של האקדמיה ללשון הערבית - המוסד העליון למדע ולחקר הלשון הערבית בישראל. מאז שנות השמונים ובמשך יותר משלושים שנה, מלמד ספרות ערבית מודרנית על כל ענפיה בחוג ללימודי הערבית והאסלאם באוניברסיטת תל אביב ובעבר אף כיהן כראש החוג. עוסק בחקר ז`אנרים ספרותיים שונים, כגון רומן, סיפור קצר, שירה וביקורת, ובתחומים שונים החל מהספרות בעולם הערבי באופן כללי, ספרות פלסטינית,
ספרות צעירה, ספרות נשים וספרות שוליים.
פירסם שבעה ספרים ועשרות מאמרים בערבית, אנגלית ועברית. 

פרופ' מחמוד גנאים

mail  home  unnamed

פרופ' מן המנין, חניך האוניברסיטה העברית והסורבון של פאריס.
מלמד בחוג לשפה וספרות ערבית זה למעלה מארבעים שנה.
עוסק ופרסם בתחום הספרות הערבית – מימי הביניים עד למאה ה-18, ציביליזציה מוסלמית בכלל וציביליזציה חומרית בפרט, יוצרים יהודים בהשפעת ספרות ערב והעולם האסלאמי, אלף לילה ולילה.
פרסם שבעה ספרים ועשרות מאמרים. פרטי חיים ורשימת פרסומיו התפרסמה בבשני כרכי הספרשיצא לכבודו "ואחת אלאלקלאם" (2011-2013). 

פרופ' יוסף סדן*  

mail  home  unnamed

 ממייסדי האקדמיה ללשון הערבית שהוקמה בדצמבר 2007 בישראל.
 חתן פרס ישראל בחקר המזרחנות לשנת תשס"ה 2005 ופרס א.מ.ת למזרחנות לשנת 2008. היה ממייסדי החוג ללימודי הערבית והאסלאם.
כתב כעשרה ספרי מחקר, תרגומים רבים מערבית לעברית ובכללם ארבע אנתולוגיות של שירה ערבית מודרנית וכתשעים מאמרים בכתבי עת מדעיים. בחמישים השנים האחרונות פרסם מאות מאמרים במוספים ספרותיים בעיתונים ובכתבי עת ספרותיים. מאמריו נסובים בעיקר על הספרות הערבית בת ימינו וסופריה, על מגעים בין הספרות הערבית לעברית,
על גניזת קהיר. כתב בידיעות אחרונות וכותב דרך קבע בעתון הארץ.

פרופ' ששון סומך*

 

mail  home

בוגר תואר ראשון באוניברסיטת תל-אביב בחוגים שפה וספרות ערבית והסטוריה של המזרח התיכון ותואר שני בשפה וספרות ערבית באוניברסיטה העברית בירושלים. התיזה הודרכה ע"י פרופ' חיים בלנק המנוח והוקדשה לפסוקיות מצב בערבית הספרותית החדישה. בשנת 1983 קיבל תואר דוקטור מאוניברסיטת אוקספורד, אנגליה. הדיסרטציה נכתבה בהדרכת פרופ' א.פ.ל ביסטון המנוח והוקדשה למשפטי תנאי בערבית קלאסית.
חבר בצוות החוג ללימודי הערבית והאסלאם כבר למעלה משלושים שנים ובין השנים 2011-2013 אף כיהן כראש החוג.
תחומי מחקרו העיקריים הם תחביר הערבית הכתובה, עם דגש מיוחד על כתבי המדקדקים הערביים של ימי הביניים.
פרסם ספרים ומאמרים בתחומים אלה, הרצה בכנסים בארץ ובחו"ל, ואף מדריך תלמידים לתארים שני ושלישי הכותבים עבודות גמר בנושאים הקשורים לתחום עיסוקו.

פרופ' ישי פלד

mail  homehome

  unnamed

 

עוסק בחקר הקוראן, פרשנות הקוראן והמסורת האסלאמית הקדומה. בשנת 2005 פרסם תרגום עברי חדש של הקוראן, בו הציע לראשונה טקסט עברי מדויק ככל האפשר אבל גם קריא ושוטף תוך שיקוף הפרשנות המקובלת על הזרם הסוני באסלאם.
נמנה עם בוגרי המחזור הראשון של החוג ללימודי הערבית והאסלאם ואף כיהן כראש החוג. היה חבר בוועדה המייעצת של האנציקלופדיה של הקוראן שיצאה בהוצאת בריל.
במהלך שנות פעילותו המחקרית פרסם ספרים ומאמרים וכתב ערכים לאנציקלופדיה של הקוראן, לאנציקלופדיה של האסלאם, האנציקלופדיה העברית ועוד.
בימים אלה שוקד על חקר החומרים המקראיים והמדרשיים המשוקעים בקוראן, וזאת על סמך בדיקה מחודשת של טקסטים מקראיים ומדרשיים שטרם נדונו עד כה במחקר המודרני של הקוראן.

פרופ' אורי רובין*

mail  home

 תחומי עיסוקו העיקריים הם לוגיקה, פילוסופיה ותיאולוגיה אסלאמית. עבודת הדוקטור שלו, "התפתחותה של תורת הקטגוריות בפילוסופיה האסלאמית", שאותה סיים בהצטיינות, נכתבה במסגרת החוג לפילוסופיה באוניברסיטת חיפה. כמו כן הוא בוגר תואר שני בחוג לערבית באוניברסיטת תל אביב (2002), שם כתב על "ביקורתו של אבן תימייה על תורת ההגדרה הלוגית". מלבד סוגיות בפילוסופיה האסלאמית הקלאסית ד"ר אע'באריה מתעניין גם במחשבה הערבית המודרנית, בעיקר במחצית השנייה של המאה העשרים, ובסוגיות כגון מורשת ומודרניזם. עם פרסומיו נמנה תרגום עברי של ספרו של אל-פאראבי "דעותיהם של אנשי העיר המעולה" (אוניברסיטת תל אביב, 2007)

ד"ר אחמד   אע'באריה

mail

בוגר המחלקה להיסטוריה של המזרח התיכון ומוסמך המחלקה לערבית באוניברסיטת בר-אילן. כתב עבודת דוקטור בהנחיית פרופסור דויד דורון במסגרת פרוייקט "מלגות נשיא אוניברסיטת בר אילן לדוקטורנטים מצטיינים". כותרת העבודה: "דרכי פרשנותו של רבי תנחום הירושלמי לספרים מלכים ב', ישעיה, ירמיה ויחזקאל על פי כתבי יד מספריית בודליאנה ומספריית סנט פטרסבורג".
תחומי עיסוקו: התרבות הערבית-היהודית בימי-הביניים והמסורת הדקדוקית הערבית בימי-הביניים.

ד"ר אבי טל

mail

בוגר תואר ראשון, שני ושלישי בחוג ללימודי הערבית והאסלאם באוניברסיטת תל-אביב. מלמד בחוג משנת 2006. חוקר ומלמד ספרות ערבית מימי הביניים - ספרות קלאסית ("אדב"...), לצד יצירות ספרותיות שהתהוו בקרב שכבות חברה יותר נמוכות, כגון "אלף לילה ולילה" על המשכיו ודומיו; השתקפות של שכבות חברה ושוליה בספרות; כתבי יד עתיקים; מגעים עם ספרות יהודית קדומה וספרות מן העולם.
בנוסף למאמרים שמפרסם, ראה אור לאחרונה בגרמניה ספרו על טיפוסי חברת שוליים מצריים כגיבורי עלילות שובבות, להן - כך מסתבר - תפוצה עולמית עתיקת יומין כטקסטים כתובים.

ד"ר אמיר לרנר 

 

mail

בוגר תואר ראשון ושני בחוג ללימודי הערבית והאסלאם ובחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, מלמד בחוג זה למעלה מ- 20 שנים. מלמד בין היתר ערבית ספרותית והכשיר זה מכבר אלפי תלמידים בכישורי השפה. 
תחומי עיסוקו: דקדוק ערבי, עיתונות ערבית, פרשנות פילולוגית של הקוראן והשירה הקלאסית.

מר מאדי קבלאן      

  mail

סיים את לימודי התואר הראשון, השני והשלישי בחוג לשפה וספרות ערבית באוניברסיטה העברית בירושלים בשנת 2009. את עבודת המאסטר והדוקטורט כתב בהדרכתו של פרופ' אריה לוין והן התמקדו בבלשנות הערבית, במסורת הדקדוקית הערבית ובמדקדקים הערבים. עם השלמת עבודת הדוקטור, שהה בצרפת ובגרמניה כשנתיים (2009-2011) לצורך ביצוע מחקר פוסט-דוקטורט בתחום כתבי היד בתחום הדקדוק הערבי. כיום מלמד במסגרות שונות וחוקר בתחום כתבי היד והלשון הערבית
תחומי עיסוקו: הבלשנות הערבית, המסורת הדקדוקית הערבית, המדקדקים הערבים, כתבי יד. 

ד"ר אריק סדן 

mail

צמח באוניברסיטת תל אביב (עבודת הדוקטור הייתה על סיפורים דמויי "אלף לילה ולילה") בנוסף לזה סיים תואר מ"א נוסף בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון וכעת כותב דוקטורט נוסף בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון. מלמד ערבית מדוברת לסטודנטים ובקורס לקהל הרחב, על פי שיטת לימוד ייחודית שפיתח במטרה להנגיש את השפה הערבית לתלמידים דוברי עברית. בנוסף הוא פעיל חינוך (סמינר הקיבוצים, וכן סגן- מנהל בי"ס ).

ד"ר ח'אלד שיח' אחמד

  mail

בעלת תואר ראשון בלימודי הערבית והאסלאם ובלימודי מזרח אסיה; תואר שני בלימודי הערבית והאסלאם. חוקרת את התיאוריה הדקדוקית הערבית של ימי הביניים. נושא עבודת המאסטר: "המונח פאא'דה במסורת הדקדוקית של ימי הביניים", כעת כותבת עבודת דוקטורט אודות רצ'י אלדין אל-אסתראבאד'י, מדקדק בן המאה ה-13. 
תחומי עיסוקה: השפה הערבית הקלאסית, מדקדקי ימי הביניים וההשפעות שהם ספגו ממדעים אסלאמיים אחרים, הוראת ערבית.
מלמדת את הקורסים ערבית למתחילים ויסודות הדקדוק. 

גב' ביאטה שייחטוביץ 

mail

בוגר החוגים לערבית ומזה"ת(תואר ראשון ושני) ולימודי תעודה ב- עריכה לשונית. החל משנת 2005 מלמד בחוג ללימודי הערבית והאסלאם על המחשבה המוסלמית המודרנית. 
תחומי עיסוקו: מחשבה מוסלמית מודרנית(בדגש על המודרניזם האסלאמי, ותנועת "האחים המוסלמים") האסלאם הקדום (קוראן וסירה) ויחסי יהודים- מוסלמים בימי הביניים. 
אמן בינלאומי בשחמט וכותב מדור השחמט ב"הארץ".

מר ישראל שרנצל 

 mail

דוקטורנט בביה"ס להיסטוריה. מלמד את הקורס כלכלה וחברה במזרח התיכון: קריאה בכתביהם של הוגים אסלאמיסטיים. 

מר כפיר גרוס 
  mail

תלמיד תואר שני בחוג. מלמד תרגיל במושגי יסוד באסלאם במגמת האסלאם בחוג.

מר אלי גרוסמן    

mail  

תלמיד תואר שני בחוג. מלמדת תרגיל בספרות ערבית מודרנית.

גב' מייסון קדרי שיבי
mail  

תלמיד תואר שני בחוג. מלמד ערבית ב'.

מר ספי אלון
mail   תלמיד תואר שני בחוג. מלמד ערבית ב'.  מר אור גלעד