אודות החוג

 

ספרות עברית וספרות כללית, מקצועות הכתיבה הספרותית 

החוג לספרות הוקם בשנת תשס"ו על בסיס איחוד החוגים לספרות עברית ולתורת הספרות הכללית, עם מגמותיהם והתמחויותיהם. הקמתו מבקשת לבטא את פוריותם של קשרי הגומלין בין תורת הספרות לבין העיסוק בספרות המקומית, הישראלית, וליצור מגוון תוכניות לימוד שיאפשרו לבוגרי החוג לקחת חלק במעשה הספרותי בארץ - כקוראים מיומנים, כמתווכים, כמשתתפים בשיח הספרותי וכיוצרים. לימודי התואר השני והשלישי מיועדים גם להכשיר דור חדש של חוקרים.

החוג מבקש להעניק לתלמידי התואר הראשון השכלה ומיומנות בתחומים השונים של תורת הספרות ושל הספרות העברית והכללית, והמגמות המעשיות שלו (מקצועות הכתיבה הספרותית) נועדו להכשיר כותבים, מבקרים, עורכים ומתרגמים. תוכנית הלימודים של התואר השני מכוונת להעמיק את הידע הספרותי ואת היכולת המחקרית, תוך פרישת קשת רחבה של אפשרויות התמחות ושל שילובים בין נושאים שונים בתחומי הספרות.

החוג לספרות רואה לנגד עיניו את תפקידו בהכשרת אוהבי הספרות להיות גם קוראי ספרות משובחים ומושכלים, שנוכחותם בזירת התרבות והחברה בישראל ומחוצה לה תבטיח את קיומו הרצוף ואת התפתחותו של עולם הספר.

הלימודים לתואר ראשון בחוג מושתתים על חטיבה משותפת לכל המסלולים של לימודי ליבה, ומציעים בחירה בין שתי מגמות: מגמת ספרות עברית וספרות כללית ומגמת מקצועות הכתיבה הספרותית.

לימודי המגמה לספרות עברית וספרות כללית מאורגנים בשני מוקדים: (א) בספרות העברית לתקופותיה ולסוגיה, תוך הדגשה מיוחדת של הספרות העברית והישראלית במאה העשרים. הם מציעים התבוננויות בצמתים היסטוריים ופואטיים מרכזיים בתולדות הספרות העברית, ובחינה מחודשת של טקסטים קאנוניים על-פי דרכי הפרשנות המודרנית; (ב) בענפיה השונים של תורת הספרות, בחטיבות מרכזיות וביוצרים מרכזיים של הספרות הכללית, במקומה של הספרות במסגרת התרבות ובדיון השוואתי בסוגים, בזרמים ובתקופות של הספרות.

לימודי המגמה למקצועות הכתיבה הספרותית כוללים שתי תוכניות לימוד: כתיבה יוצרת ותרגום ספרות. תוכניות אלה, הראשונות בסוגן בארץ, מציעות שילוב ייחודי של לימודים תיאורטיים לצד סדנאות מעשיות. את הסדנאות מדריכים סופרים, מתרגמים ועורכים בולטים.

הלימודים לתואר שני בחוג מציעים סמינרים בתחומי הספרות העברית, תורת הספרות והספרות הכללית, ללא חלוקה למגמות נפרדות. תלמידי התואר השני מוזמנים לשלב בין הנושאים השונים לפי הדגשים המעניינים אותם, ולבחור בין מסלול מחקרי (עם עבודת גמר) לבין מסלול עיוני (ללא עבודת גמר).

פרטים נוספים על מסלולי הלימוד של החוג לספרות ניתן למצוא בידיעון - ראו הפנייה בקישורים.

ראש החוג לספרות: פרופ' איריס מילנר

יועצי החוג לתואר ראשון: פרופ' אורי כהן urisco@post.tau.ac.il, ד"ר אריאל זינדר arieldov@post.tau.ac.il

יועצי החוג לתואר שניד"ר דנה אולמרט danaol@post.tau.ac.il, ד"ר עירן דורפמן edorfm@post.tau.ac.il

מכונים וסדרות

המכון לחקר הספרות והתרבות העברית ע"ש לאורה ושוורץ קיפ
ראש המכון: פרופ' מיכאל גלוזמן
כתובת המכון: רוזנברג 311, טלפון 03-6409701,  kippcenter@tauex.tau.ac.il

המכון הישראלי לפואטיקה וסמיוטיקה ע"ש פורטר
ראש המכון: ד"ר אורלי לובין
המכון אחראי על הוצאת כתב-העת
Poetics Today בעריכת פרופ‘ מאיר שטרנברג.
כתובת המכון: גילמן 486, טלפון 03-6409420
אתר המכון: http://www.tau.ac.il/humanities/porter

סדרת ספרות פלוס
עורכי הסדרה: פרופ' מיכאל גלוזמן וד"ר סמדר שיפמן
מפגשי הסדרה מתקיימים אחת לשבוע, בימי רביעי בשעה 18:00, ומארחים חוקרים בכירים מדיסציפלינות שונות (משפטנים, חוקרי ספרות, חוקרים במדעי היהדות, סופרים, היסטוריונים ועוד), המאירים את הטקסט ואת עולמו.
הסדרה בתשלום. לפרטים: kippcenter@tauex.tau.ac.il

 

Developed and designed by Humanities computer staff, Joomla!®, Disclaimer